Gyere el egy kis kirándulásra hazánk legnaposabb, "legmediterránabb" területére! A Tenkes-hegy déli lejtőjén nemrégiben kialakított Csodabogyó tanösvény igazán nem hosszú, mintegy 2,5 km. A tetőre felérve gyönyörű panoráma tárul eléd, és a sok érdekes ismertető táblának köszönhetően közben tanulhatsz valamit a táj élővilágáról is.
Innen, Siklós-Máriagyűdről indul a túra. A hegylábi szőlőültetvények a Villány-Siklósi Borvidék legjobb termőtájai közé tartoznak. Ezt tanúsíthatjuk;)
Ilyen meredek löszfalakkal övezett utakon, úgynevezett löszmélyúton haladunk felfelé, a sárga jelzést követve. A sok-sok kilátszó gyökér miatt őserdőben érezhetjük magunkat:) Lám, nem is kell ehhez messzire menni.
A táblán ez áll: Az élniakarás... |
A kilátó, háttérben a Szársomlyó |
A Tenkes-hegy a Villányi-hegység második legmagasabb csúcsa. Nem igazán dönget alpesi magasságokat a maga mintegy 400 méterével, ám a környezetéhez képest jelentős magasságkülönbsége (1 km-en 350 m szintkülönbség) és jellegzetes formakincse révén nyugodtan hívhatjuk hegynek.
A közeli, szigorúan védett, csak engedéllyel látogatható Szársomlyóval ellentétben a Tenkes-hegyre bárki szabadon felkaptathat:)
A közeli, szigorúan védett, csak engedéllyel látogatható Szársomlyóval ellentétben a Tenkes-hegyre bárki szabadon felkaptathat:)
A jellegzetes kiálló mészkőtömbökön jól esik megpihenni. Főleg, ha olyan gyönyörűen süt a nap, mint amikor mi jártunk itt:)
A tetőről így látszik a Tenkes kapitányának otthona, a siklósi vár, ami megérdemel majd egy külön bejegyzést:)
A Csodabogyó tanösvény végénél, a Pyber gunyhónál (jó szó, nem??) ilyen matricát találhatnak a játékos kedvűek, egy faodúban elrejtve. Dél-Baranya turistái lettünk, kérem szépen:)))
A gunyhónál kialakított szalonnasütőhely várja az éhes pocakokat.
A gunyhónál kialakított szalonnasütőhely várja az éhes pocakokat.
Lefelé még egy pillantás az Ormánságra |
Visszafelé ugyanazon az ösvényen jöttünk le, ez még több alkalmat adott a nézelődésre, és persze a beszélgetésre:).
Ha a Dél-Dunántúlon jársz, Siklós és Villány felé, ne feledd: Csodabogyó-tanösvény, Tenkes-hegy!
Remek hely, szép kilátás! Ajánlom mindenkinek!
VálaszTörlésKöszönjük m-nek a beszámolót.
Hű, ez a csodabogyó nagyon kíváncsivá tett, meg az út is. Sosem láttam még ilyen növényt. Ott terem? Ilyenkor is látható?
VálaszTörlésSzia Barita, a csodabogyóról úgy tudom, itthon csak a Dél-Dunántúlon él meg, mert mediterrán fajta. Örökzöld, védett növény. A csodabogyó nevet azért kapta, mert azt hitték csoda történt és a levelén hozza a virágát és a termését:) Ősszel piros bogyók jelennek meg a levelein, nagyon érdekes! Jó szúrósak a levélvégződései, és azt olvastam róla, hogy épp ezért régen a kamrában az ételre tették, így az egerek nem dézsmálgattak belőle ;))))) (A népi elnevezése egértövis.)
VálaszTörlésAlulműveltségemek köszönhetően nem tudtam, hogy a csodabogyó egy élő növény.. A gunyhó szót sem ismertem.. Jaj, még mennyi helyre kellene eljutni!
VálaszTörlésNahát, köszönöm Merci a bőséges tájékoztatást,
VálaszTörlésörülök, hogy növényekről is tanulhatok itt!
Neten próbáltam utánanézni, de csak a pirosbogyós változatot találtam.
Személy szerint nekem sokkal jobban tetszik amiket Ti készítettetek Pároddal a fehér"bogyós" változatról...
Jaj, az nem az barita! Az védett növény, viszont amit szedtünk, remélem nem az. Ugyanis nem találtam sehol a leírását, de keresem, keresem...
VálaszTörlésáhá, még egy info :)
VálaszTörlésvárom, és addig is, én is keresem